Ha fontolgatod, hogy még 2020-ban felújíttatod a tetőt, de még van pár kérdés, amit tisztázni szeretnél, itt találod az 50 legfonosabb tényt és mítoszrombolót, a válaszokat a leggyakoribb kérdésekre, a várható költségek áttekintését, az előnyöket és hátrányokat, amikre érdemes gondolnod, mielőtt döntenél.
Tudtad? Az Alpokban, Kártátokban, ahol az időjárás erősebb – keményebb a fagy, nagyobbak a viharok, erősebb az UV sugárzás, hamarabb terjedt el a fémlemezes és a cserepeslemezes tetőfedés, mint az időjárás viszontagságainak kevésbé kitett területeken. A magashegységekben Svájctól Ausztrián át már régen használják ezeket a technológiákat.
Minden, amit a cserepeslemezes tetőfedésről tudni akartál:
- Anyagok – előnyök és hátrányok
- Anyag árak
- Cserepeslemezes tetőfedés
- Cserepeslemez tetőfedés munkaköltsége
- Színek és stílusok
- Élettartam
- Időjárásállóság
- Stapabírás
- Karbantartás
- Energiahatékonyság
- Ökológiai lábnyom
- Ingatlan értéknövelés
- 5 ráadás információmorzsa
Cserepeslemez anyagok – előnyök és hátrányok
A cserepeslemez, mint a fém alapú tetőfedő anyagok általában, horganyzott acéllemezből készülnek. A horganyzás során az acéllemezt savas fürdőbe mártják, mely cink oldatot tartalmaz. A savas cink fürdőben az acéllemezt elektromos feszültség alá helyezik, a cink az elektromos vonzás hatására tapad permanensen az acéllemezre.
A galvanizálás után a lemezt festékréteggel látják el, ami fontos szerepet játszik az anyag korrózióvédelmében.
Anyagvastagság
Horganyzott acéllemezből leggyakrabban 0,4mm-es, 0,45mm-es és 0,5mm-es vastagságút használnak tetőfedésre. Minél vastagabb az anyag, annál ellnállóbb lesz, és annál hosszab lesz a élettartama.
Festék bevonat
A cserepeslemez készítés során a horganyzott acéllemezt festékréteggel látják el. A festékréteg vastagsága gyártótól és modelltől függően 25 és 45 mikron köztti. Úgy, ahogyan az anyagvastagságnál, itt is a minél vastagabb, annál tartósabb elv érvényesül.
Előnyök
Cserepeslemez tetővel könnyen és gyorsan elkészíthető egy új tető, vagy egy régi tető felújítása. Könnyű és könnyen szerelhető, és évtizedekre megvédi otthonod esőtől, hótól. Esztétikus megjelenésén kívül kétség kívül mellette szól más tetőfedő anyagokhoz képest kedvező ára.
Összességében nagyon jó ár-érték arányt kínál ez a tetőfedési technika.
Hátrányok
A cserepeslemez alapjában véve ellenálló az időjárás viszontagságainak. A folyamatosan magas páratartalmat, valamint a sós levegőt nem bírja nagyon jól, ezért tengerpartokon nem ajánlott a használata. Magyarországon nincs olyan terület, ahol egy cserepeslemez tető a helyi időjárás miatt ne lenne ajánlható.
Cserepeslemez anyag árak
A cserepeslemez árak 2020-ban jellemzően 1,800 és 3,500 Ft / m2 között szóródnak.
Ha ennél olcsóbban kapható, az nagy valószínűséggel 0,4 mm vastagságú acéllemezből készült, amit lakóházra nem, csak esetleg melléképületekre tudunk javasolni. Ezeknek a lemezeknek az élettartama gyakra nem haladja meg az 5 évet.
Az árak függenek a festék réteg vastagságától és minőségétől is. Értelemszerűen a vastagabb festékréteggel ellátott lemezek drágábbak lesznek.
Szeretnéd megtudni, milyen cserepeslemezt javaslunk számodra? Hívj fel most!
Cserepeslemezes tetőfedés
A cserepeslemez tetőt általában lehet régi palatetőre, vagy bitumenes zsindely tetőre szerelni anélkül, hogy a régi tetőt el kellene bontani. Ezzel jelentős munkaköltség és az építkezési törmelék elszállításának költsége is megspórolható. Ez annak köszönhető, hogy a cserepeslemezes tető könnyű, így nem okoz jelentős többlet terhelést a tetőszerkezet számára.
A cserepeslemez tetőfedést hozzáértő és tapasztalt szakember kell, hogy végezze. Ha a cserepeslemez tető elemek illesztése, rögzítése nem szakszerűen történik, az beázáshoz és a tető gyorsabb korrodálódásához vezethet. A hibák javítása, legrosszabb esetben a tető újabb cseréje jelentős költségekkel fog járni.
A cserepeslemez tetőfedés előnye sok más tetőfedési technológiával szemben, hogy gond nélkül végezhető télen is.
A cserepeslemez tetőfedés költsége mintegy 20%-kal alacsonyabb a korcolt lemezes tetőfedés költségénél, mivel a cserepeslemezes tető elemek összeillesztése könnyebb, így kevésbé munkaidő igényes.
A tető lejtésével kaplcsolatban fontos, hogy a lejtés ne legyen túl kicsi. A cserepeslemez fedést minimum 1:4 lejtésű tető esetében tudjuk ajánlani. Ennél alacsonyabb lejtésű tetők esetében csak akkor, ha nem lakóházról, hanem gazdasági épületről vagy garázsról van szó.
Cserepeslemez tetőfedés munkadíja 2021
A cserepeslemez tetőfedés munkadíja főként a tető méretétől függ. De van ezen kívül több fontos tényező, ami jelentősen befolyásolhatja a munkadíjat.
A tető összetettsége
Miné több kiugró, sarok, tetőablak, tetőkibúvó, kémény, annál összetettebb a tető. A cserepeslemezes tetőfedés más módszerekhez képest gyorsan végezhető, de ez az előny leginkább nagy egybefüggő tetősíkokon érvényesül. Egy egy tetősík végénél a cserepeslemez elemeket méretre kell vágni, a síkok illesztését pedig megfelelően szigetelni.
Összetett gerincszerkezetű tető Kontyolt tető cserepeslemezzel fedve
A tető magassága
Egy földszintes ház tetőfedése kevésbé összetett, mint egy több emeletes házé. A tetőfedő anyag tetőre szállítása, emelése is körülményesebb, ha magasra kell felvinni, de ennél is fontosabb, hogy nagy magasságban a biztonságos munkavégzés nagyobb körültekintést igényel.
Cserepeslemez tetővel fedhetőek kimondottan magas épületek is. Bizonyos esetekben azonban akár alpintechnikai képzettség is szükséges lehet a tetőfedéshez. Az alpintechinkai eszközök használata pedig költséges és időigényes.
A cserepeslemez tetőfedés munkaköltsége nálunk alap áron négyzetméterenként 5,500 Ft.
Színek és stílusok
Cserepeslemez számos kivitelben kapható.
Van, amelyik hullámai szimmetrikusak, másoké eltoltak, megint másoké szögletesebbek, szinte trapéz lemezhez hasonlóak.
Színek tetkintetében széles a választék. Felárral ugyan, de gyártótól tetszőleges RAL színkódú cserepeslemez rendelhető.

Ha nem akarsz felárat fizetni, akkor is több standard szín közül választhatsz. Az alap színválaszték is szélesebb cserepeslemez esetén, mint bitumenes zsindely, vagy cseréptető esetében.
A standard cserepeslemez színek között mindazonáltal gyakoriak azok a színek, amik tető esetében megszokottak. Cserép piros, cserép szürke például.
Élettartam
Tartósság tekintetében a cserepeslemez tetőfedés hasonlóan jó, mint más fémlemez tetőfedések, trapézlemez, vagy korcolt lemez például.
Egy szakszerűen felszerelt cserepeslemez tető várható élettartama 40-50 év. Ezzel jóval tartósabb, mint a bitumenes zsindely tetők, amik jellemzően nem bírják tovább 10-20 évnél.
Mivel egy cserepeslemez tető jóval hosszabb ideig fogja bírni, mint egy bitumenes zsindelytető, az életciklusa során kevezőbb az ára is. Hiába kerül kevesebbe a bitumenes tetőfedés, azt hamarabb kell majd megújítani, és összességében többe fog kerülni, mint a cserepeslemezes tető.
A gyártók a cserepeslemez tetőelemekre jellmezően 10 – 35 év garanciát vállalnak, a kivitelezők pedig saját garanciális időt szabnak meg a kivitelezésre.
Időjárásállóság
A fémlemez tetők kiváló védelmet biztosítanak eső, hó és jég ellen. Az időjárás viszontagságainak fokozottan kitett hegyvidéki tetületeken is ezért közkedveletek.
A cserepeslemez tető ellenálló a szélnek. Vannak cserepeslemez rendszerek, amik 150-200 km/h sebességű széllökéseknek is ellenállnak.
Mivel a cserepeslemez anyaga fém, a tető nem lesz gyúlékony. Nem úgy mint némelyik bitumenes alapú tetőfedő anyag. Így egy cserepeslemezzel fedett ház kevésbé lesz kitéve tűzkárnak.
Strapabírás
A cserepeslemez nem reped, nem válik porózussá, nem ázik át és nem tud megrohadni, mint némely más tetőfedő anyag.
A cserepeslemez nincs kitéve rágcsálók, rovarok okozta kárnak.
A fémlemez ellenálló a szél által fújt törmeléknek, pornak.
A fémlemez rendkívül ellenálló az erős UV sugárzásnak.
Karbantartás
A cserepeslemez tető nagyon kevés, vagy szinte semmi karbantartást nem igényel.
Egyszerűen lemosható vízzel.
A lemezek lécezéshez való rögzítését 10-15 évenként érdemes ellenőrizni, szükség esetén helyenként utánhúzni.
Ha meguntad a tető színét, a cserepeslemez felülete bármikor átfesthető más színre.
Energiahatékonyság
Megfelelő szigeteléssel egy cserepeslemezzel készített tető hozzájárul az épület energiahatékonyságához.
Mivel a cserepeslemez tető fémből van, a napsugárzás jelentős részét visszaveri. Ennek mértéke természetesen függ a színezéstől is.
Ökológiai lábnyom
Ha fontos számodra a környezet védelme, válaszd a cserepeslemezt.
A cserepeslemez készítése viszonylag kevés erőforrást vesz igénybe és a gyártása során nem használnak petrolkémiai vegyületeket.
A tetők gyártótól fügően 30-50% újrahasznosított fémet is tartalmazhat és 100%-ban újrahasznosítható lesz bontás után.
Mivel a fém túl értékes ahhoz, hogy eldobják, biztos lehesz benne, hogy egy cserepeslemez tető sosem kerül egy illegális lerakóba.
A fém tető akár többször is újrahasznosítható, anélkül hogy közben romalana a minősége.
Ingatlan értéknövelés
Amit az ember rákölt az ingatlanra, azt általában csak töredékében kapja vissza, amikor az ingatlant értékesíti.
Egy cserepeslemez tető mindenképpen értéknövelő tényező lehet egy értékesítés során. Ki ne örülen annak, ha évtizedekig nem kell tetőfelújítással bajlódnia? Ezért egy cserepslemez tető vonzó tényező a legtöbb vásárló számára.
A tető amúgy is jelentős szerepet játszik a vevők szemében, amikor az első benyomásuk kialakul egy ingatlanról. Egy modern és tetszetős cserepeslemez tető az egész ingatlanra jó fényt vet.
5 ráadás információmorzsa
- Attól, hogy fémlemezből van a tetőd, nem lesz nagyobb az esélye annak, hogy villám csap bele.
- Ha esetleg villám csapna a házba, a fém tető elvezeti az áramot. Ezzel együtt a megfelelő villámvédelem – mint minden lakóházban – elengedhetetlen.
- Nagy havazás esetén a fémlemezből készült tetőről könnyebben lecsúszik a hó, így kevésbé alakul rajta ki olyan hóréteg, ami túlterhelné a tetőszerkezetet.
- Amennyiben meg szeretnéd akadályozni, hogy a tetőről a hó lecsússzon, (példálul a bejárat fölött) ez könnyen megoldható hófogó beépítésével.
- Fémlemez tetőre is telepíthető napelem. Bővebben itt.