Gépi vakolás menete
Előkészítés
A vakolat felvitelkor folyékony, és bizony fröcsköl. Ezért a munka megkezdése előtt minden olyan felületet, aminek nem tenne jót a vakolat, védőfóliával lefedünk. Jellemzően a nyílászárók keretei, tokjai azok a felületek, melyeket így kell védeni.
Portalanítás
A felületeket vakolás előtt portalanítjuk, hogy a vakolat megfelelő felületen tudjon megtapadni.
Alapozás
Általában a falfelület, tégla felület alkalmas arra, hogy felvigyük rá a gépi vakolatot. Azokban a kivételes esetekben, amikor ez indokolt, alapozót, mélyalapozót viszünk fel a falfelületre még a gépi vakolás előtt.
Élvédőzés
A pozitív éleket élvédővel látjuk el. Így lesz minden sarok egyenes és függőleges.
Gépi vakolás
Megfelelő előkészítés után maga a gépi vakolás rendkívül egyszerű és gyors.
Gépi vakolás és kézi vakolás – előnyök és hátrányok
Anyaghasználat
Gépi vakolás esetén egy bizonyos minőség garantált, hiszen a gépekbe nem lehet akármilyen anyagot betenni. A gép csak akkor fog tudni megfelelően működni, ha az alapanyag bizonyos alap kritériumoknak megfelel.
Minőség
A gépi vakolat minősége jóval homogénebb, mint a kézi vakolaté. Az anyagot egyenletesen kell adagolni a gépbe, így a falra felvitt vakolat minősége is egyenletes lesz.
Gyorsaság
Gyorsaságban akkor mutatkozik meg a gépi vakolás előnye, amikor nem csupán egy-két négyzetméterről van szó. Kisebb javítások, igazítások esetében a kézi vakolás lehet a gyorsabb megoldás, mivel kisebb felszerelést igényel és kevesebb előkészületet. Amikor azonban komplett szobákat kell vakolni, akkor a kézi módszer már jóval munkaidő igényesebb lesz.
3 tipp: mire kell figyelni vakolás előtt
Fel kell mérni, hogy az adott igényekhez milyen vakolási módszer felel meg legjobban. Ha a vakolandó felület meghaladja az 50 nm-t, akkor szinte bizonyos, hogy a gépi vakolás lesz kedvezőbb mind idő, mind a kölségek szempontjából.
Mint minden munkafolyamathoz, a vakoláshoz is meg kell teremteni a feltételeket. A munkaterületet akadálymentessé kell tenni. Gépi vakolás esetében gondosodni kell villanyáram ellátásról.
A vakolás ne kezdődjön meg azelőtt, hogy a fal betonja, vagy téglafal esetében a téglák közötti malter meg ne kötött volna teljesen.